Unikatowe Formy — jak i po co to robimy
Każda marka ma swoją historię i swoje tło. W tle Unique Forms maluje się rodzinny warsztat produkcyjny z długą, bo ponad 40-letnią tradycją. Iskrą do powstania nowej marki meblowej okazał się pomysł właścicielki Julii, która to postanowiła wykorzystać zaplecze produkcyjne rodzinnej firmy, aby stworzyć coś unikatowego w kontrze do masowej produkcji. O Julii można powiedzieć wiele, najczęściej jednak słyszy się, że jest osobą bardzo wymagającą. Dziś do takich właśnie klientów kieruje swoje produkty.

Technika i wrażliwość na materiały
Nasze autorskie projekty mają w sobie wiele szacunku względem kunsztu rzemieślniczego. W innowacyjnych formach próbujemy uchwycić istotę wieloletniej tradycji zakładu produkcyjnego, który wcześniej zajmował się skomplikowanymi projektami wojskowym i tworzeniem konstrukcji dla armii. Militarna solidność, niezawodna funkcjonalność i dokładność to coś, co jest fundamentem działania zakładu i w naturalny sposób przenika do tworzonych tu mebli. Dziś managerowie skupiają się na szkoleniu nowych pracowników i wypracowaniu kultury pracy opartej na efekcie, łączącym niezawodną wytrzymałość z estetyką i wrażliwością na materiał. Surowość metalu nie odbiera poetyki naszym meblom. Łączymy materiały, wciąż szukamy nowego, nie odcinając się od praktyki i doświadczeń naszego zakładu.
Nowe technologie
Uparty konstruktor, a opóźniony termin realizacji
I to są wyzwania, które my jako Unique Forms lubimy najbardziej! Takie zadania uczą najwięcej. Nie poddajemy się bez perfekcyjnego efektu. Fakt, musieliśmy opóźnić termin oddania zlecenia klientowi. Podjęliśmy taką decyzję po konsultacji z nim. Nie zgodziliśmy się na wydanie produktu, choć klient delikatnie naciskał, sugerując, że ma świadomość, iż tak skonstruowany stół może charakteryzować się lekkim drżeniem. Dla nas ta niedogodność była nie do przyjęcia. Poprosiliśmy klienta o kolejne 3 dni na przesunięcie terminu realizacji. Zaproponowaliśmy rozwiązanie, które okazało się zadowalające dla klienta od strony estetycznej, jak i dla nas jako firmy od strony konstruktorsko wykonawczej.
Sprytny grafik i konstruktor z przemysłu maszynowego
Takie projekty pokazują, że nawet najbardziej zaawansowane technologie nie zastąpią myśli i wizji jednostki. Dlatego od półtora roku z determinacją skupiamy się na budowie zespołu ludzi młodych, zdolnych i unikatowych. W ostatnim czasie udało nam się pozyskać bardzo sprytnego i wszechstronnego młodego grafika. Jesteśmy dumni z Sebastiana i z wielką przyjemnością obserwujemy proces jego rozwoju, postrzegania barwy, przedmiotu i wyczulenia na estetykę. Ze wszystkich sił czerpiemy też z wiedzy bardzo dobrego konstruktora Pana Włodka – wywodzącego się z przemysłu maszynowego. świetnie sprawdza się przy wymyślaniu, układaniu etapów i wykonywaniu prac nad prototypami. Myślimy, że to właśnie to unikalne połączenie talentów przekłada się na produkt końcowy i odróżnia nas od wielu firm w Polsce zajmujących się tą branżą. Naszą przewagą jest to, że mamy własny zakład produkcyjny, ale co ważniejsze mamy wspaniały zespół ludzi zaangażowanych w ten projekt i cały czas poszukujemy nowych fascynujących osób do wspólnych działań.
Meble customowe
Ta najbardziej unikalna forma produkcji szczególnie nas pochłania. Jesteśmy zainteresowani meblem customowym, czyli pojedynczą sztuką, którą robimy na indywidualne zlecenie. Mamy tu na myśli prawdziwie indywidualne pomysły. Jeżeli chodzi o wymiary, wielkość, kształt, ciężar, ale również funkcję. Jesteśmy elastyczni w kwestii barw: mamy swoją paletę, ale jeśli klient chce zamówić konkretny kolor, nie jest to dla nas problem, bo dysponujemy własną lakiernią proszkową.
Przygotowujemy także przeróbki naszych flagowych produktów. Powiększenie, zwężenie, dodatkowa szuflada na dobrym mechanizmie? Proszę bardzo! Tego typu wyzwania bardzo nas interesują. Stawiamy na pojedyncze sztuki, ale oczywiście jesteśmy w stanie robić meble w większych ilościach. W stałej produkcji i ofercie dostępnej na stronie internetowej mamy około 50-60 modeli. Od doniczek, ręcznikowców, półek, przez komody, konsole, stoliki kawowe po stoły jadalniane. Łączymy metal z różnymi materiałami, typu: drewno, kamień, szkło, lustro, płyta meblowa,czy płyta mdf.
O jakość materiałów które zamawiamy od producentów zewnętrznych decyduje właśnie ich dobór, nie oszczędzamy na tym, a wybór partnera nie opiera się na cenie materiałów, a na ich jakości i podejściu partnera do wykonywanej przez niego pracy. Dlatego z dumą brandujemy i podpisujemy się pod każdym opuszczającym nasz zakład meblem – mówi Szymon Ogiegło
Kamień pozyskujemy od znanej w Polsce i na Świecie firmy Hoder, ich zakład znajduje się blisko naszego biura na południu Polski, ale to nie odległość zadecydowała o naszej współpracy, a ich profesjonalizm i długoletnie doświadczenie w branży kamieniarskiej.
W drewno zaopatrzona nas rodzinna stolarnia prowadzona przez dwóch braci spod Krakowa, z którymi często się spotykamy. W drewnie jest trochę inaczej niż w stali, niektóre wady mogą być przecież zaletą tego materiału. Stąd nasze wizyty w stolarni, oglądanie drewna, selekcjonowanie go i dopasowanie do konstrukcji stalowej. Drewno pochodzi z Polski i Słowacji, jest sezonowane i odpowiednie suche. Nasi dostawcy podchodzą do drewna z ogromną pasją i wiedzą, dlatego jesteśmy pewni, że wyprodukowane przez nich blaty nie będą pękać – dodaje Szymon.

Wychodzimy z metalem na zewnątrz
Meble w wymiarze ECO, tworzymy świadomie!
Bezszwowe łączenie i certyfikowana stal
Kontrola procesu produkcji

Projektujemy z myślą o użytkowniku
Wyjątkowe, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju — takie doświadczenia chcemy projektować.